Kiedy w świecie przemysłu zaczęły pojawiać się półautomatyczne i automatyczne maszyny do przycinania metalu, produkcja szybko ruszyła z miejsca. Prace ludzkich rąk zastąpiono efektywnością robotów, które się nie męczą, za to posiadają dużo większą siłę i mogą wykazać się większą precyzyjnością. Rewolucja dokonała się gwałtownie, jednak jej owoce zbieramy po dziś dzień, stale rozwijając technologie przemysłowe.

Piły tarczowe

Jednym z powszechniej stosowanych narzędzi obróbki metalu są przecinarki tarczowe. Mają one szerokie zastosowanie, jednocześnie zapewniając bezpieczną pracę. Ich obsługa jest na tyle prosta, że wystarczy krótkie przeszkolenie, aby móc zacząć działać na stanowisku roboczym. Cechuje je również duża wytrzymałość, co jest niewątpliwą zaletą, szczególnie podczas pracy zarówno z twardymi materiałami typu stal, aluminium, miedź czy tworzywa sztuczne, jak również z tworzywami miękkimi.

Zróżnicowana średnia tarczy pozwala na szerszy zakres zadań, a cięcie pod kątem do 90 stopni zapewnia lepsze dostosowanie krawędzi, które mają uzupełniać większy projekt.

Piły taśmowe

Równolegle stosowane są także przecinarki taśmowe. Dostępne w wariancie półautomatycznym lub automatycznym nadają się do każdego rodzaju zakładu czy przedsiębiorstwa nastawionego na pracę z metalem – czy to warsztaty, czy firmy budowlano-remontowe, czy też duże ośrodki produkcyjne.

Zapewniają precyzję cięcia, jak również gwarancję długoletniej trwałości dzięki wytrzymałym materiałom, z jakich są zbudowane. Konstrukcja ułatwia stabilne utrzymanie maszyny, co z kolei jest nieodzowne podczas pracy z mniejszymi elementami, które muszą zostać przycięte pod idealnym kątem.

Część ma w swoim wyposażeniu także systemy pomiarowe ułatwiające przycinanie elementu do określonej długości, co oszczędza czas i pomaga przy wykonywaniu większych serii. Możliwa jest także regulacja podnoszenia ramienia za pomocą agregatu hydraulicznego – w zależności od modelu i producenta.

Oba rodzaje są wykorzystywane na szeroką skalę i wykazują podobną efektywność podczas pracy, dlatego wybór należy dopasować do indywidualnych potrzeb i wymagań.